sztuczna inteligencja, ai, social media

🌐 Dlaczego rośnie hejt na AI? Co jest obawą, a co realnym zagrożeniem? I czy na pewno AI może kogoś zastąpić? Jakie wyzwania stają przed każdym z nas?

 

1. Strach przed zastąpieniem 💼

Wielu twórców obawia się, że AI może zająć ich miejsce, wykonując zadania szybciej i taniej. Przeraża ich myśl, że ich umiejętności mogą stać się zbędne w erze cyfrowej. Czy na pewno?

 

2. Utrata osobistego dotyku

Sztuka i twórczość to nie tylko technika, ale także emocje i osobiste doświadczenia. AI, choć imponujące, często nie potrafi oddać głębi ludzkich emocji w sposób, który by satysfakcjonował odbiorców szukających autentycznych przeżyć. A gdyby tak po prostu pozwolić się wspierać AI?

 

3. Kwestie etyczne ⚖️

Rozwój AI wzbudza też pytania o etykę. Kto jest prawdziwym autorem dzieła stworzonego przez maszynę? Jakie prawa mają twórcy AI? 

 

4. Homogenizacja kreatywności 🔄

Istnieje obawa, że AI poprzez swoje algorytmy może prowadzić do powstawania dzieł o podobnym stylu, ograniczając różnorodność i innowacyjność, które są sercem prawdziwej twórczości. Tylko jak w takim razie nazwać mogę na trendy na Instagramie czy TikToku?

 

5. Bariera technologiczna 🚧

Nie wszyscy twórcy czują się komfortowo z nowymi technologiami. Dla wielu nauka obsługi narzędzi AI to dodatkowy stres i bariera, która odciąga ich od prawdziwej pasji, jaką jest tworzenie. Tylko, czy to coś złego mieć wybór?

 

Jedno jest pewne, AI zastąpi część wykonywanych dziś czynności, ale nie zastąpi nas, ludzi! To do nas należy wybór czy chcemy dać sobie wybór. Dziś piszę coś sama, jutro robie pierw research z ChatGPT. I tak, AI potrafi się mylić.

Czy tworząc sztukę z AI tracimy emocje? Nie jestem przekonana. Bzdurą jest dla mnie mówienie „o ten film w całości przygotowało AI”. Ktoś musiał wprowadzić masę informacji, aby on powstał, nawet jeśli nie miał w ręcę kamery. I jasne, co innego jest dać upust swoim emocją, wziąć pędzel i malować, ale czy grafiki/obrazy tworzone cyfrowo są czymś gorszym? No nie, coś czymś innym. 

Jeśli mówimy o kwestii etyki, to ja mam tylko jedno marzenie, zamiast straszyć innych, że AI kopiuje, że plagiat, że cuda. Zacznijmy edukować, uczmy innych jak posługiwać się rozważnie. Garbage in, garbage out – to co wprowadzasz do ChatGPT w nim zostaje, twoje rozmowy nie znikają. Przestań się bać zagrożeń, a zacznij używać licząć się z konsekwencjami.

A na koniec pozwólny innym mieć wybór, bo to jest piękne. Pozwólmy innym hejtować rozwój technologiczny, pozwólmy na dyskusje. To wszystko jest potrzebne, żeby się oswoić ze zmianami.

 

💬 Co myślisz? Czy AI może współistnieć z ludzką twórczością bez konfliktów? Podziel się swoimi przemyśleniami!